„Moskwa jest gotowa sprzedawać nowoczesną broń sojusznikom na całym świecie i współpracować w rozwoju technologii wojskowej" Władimir Putin

Podczas ceremonii otwarcia międzynarodowego forum wojskowo-technicznego "Army-2022" pod Moskwą  Putin powiedział, że „Moskwa jest gotowa sprzedawać nowoczesną broń sojusznikom na całym świecie i współpracować w rozwoju technologii wojskowej. Rosyjska broń wyprzedza o lata, a może dekady swoich zagranicznych odpowiedników, a pod względem cech taktycznych i technicznych znacznie je przewyższa.”

No cóż oficerze KGB, Władomirze Putinie, reklama dźwignią handli, ale do reklamy trzeba jeszcze mieć co klientowi zaproponować, a co rosyjski przemysł obronny ma?

 

Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie fakt, iż Ukraina otrzymuje broń z NATO, najczęściej sprzętu, który od dawna zalegał w magazynach i taniej było przekazać Ukrainie, niż go utylizować, nie byłaby w stanie zatrzymać armię Rosji z jej sprzętem, który jak twierdzi Putin „pod względem cech taktycznych i technicznych znacznie przewyższa….” Tylko co?

 

Patrząc na doniesienia prasowe, wojna na Ukrainie stała się targami zbrojeniowymi, gdzie każdy sukces wojsk Ukrainy opisywany jest w prasie z podaniem danych techniczno-operacyjnych sprzętu, którym armii Putina zadano cios. A czym może się pochwalić armia Rosji? Utratą flagowej fregaty, która nie potrafiła obronić się przed dwoma rakietami wystrzelonymi z brzegu, Faktem iż okręty desantowe floty Czarnomorskiej nie mogą zbliżyć się do brzegów na odległość bliższą niż 100 km, bo każde zbliżenie kończy się zacumowaniem na dnie Morza Czarnego, obok fregaty Moskwa.

Co kilka dni czytamy o „zdebolszewizowaniu i zdemilitaryzowaniu” kolejnego wysokiego rangą oficera armii Putina, bo Rosja nie ma systemów zdalnego dowodzenia polem walki i dowódcy muszą znajdować się w na tyle bliskiej odległości od frontu, że punkt dowodzenia można zniszczyć rakietami o zasięgu do 50 km od linii frontu (80 km, od położenia wyrzutni), Kolejno niszczone przyfrontowe magazyny broni, punkty węzłowe dla logistyki dostaw powodują, mosty powodują że rosyjscy żołnierze frontowi nie mają czym walczyć. Rosja nie mając dronów obserwacyjnych, dla uderzeń o niewielkim zasięgu, niszczących punkty obrony artyleryjskiej, pojedyncze wozy pancerne, rozpaczliwie poszukuje je na świecie, jak ostatnie zamówienie irańskich dronów, obserwacyjno – uderzeniowych Shahed 129 odpowiedników amerykańskich MQ1 Predator.

Tak więc panie Putin, jedną z wielu porażek Pana decyzji o napaści na Ukrainę gdy całkowicie zawiódł rosyjski wywiad jest fakt, że ranga uzbrojenia produkowanego przez rosyjski przemysł zbrojeniowy spadła. Dziś jak w swojej wypowiedzi Pan przemycił „Rosja dba o silne więzi z Ameryką Łacińską, Azją i Afryką” porażki rozwiązań technicznych rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego klasyfikuje te rozwiązania na półkę wyboru krajów, które nie dysponują dużymi funduszami, ale walczą z oponentami dysponującymi bronią o rozwiązaniach nowoczesnych przed dziesiątkami lat.

Dla tych rozwiązań, rozwiązania techniczne Rosji są przodujące,nie dla systemów przodujących w tym przemyśle produkowanych na świecie.